Dzięki doskonale zsynchronizowanemu działaniu probiotyków oraz prebiotyków (to można zauważyć między innymi na podstawie Sanprobi, jak i wielu podobnych mu preparatów) dobre szczepy bakterii dostające się do jelit, mają doskonałe wręcz warunki do mnożenia się i rozwoju.
Wszelkie produkty, jakie powstają w wyniku rozpadu prebiotyków, dość znacząco zwiększają kwasowość treści, jaka znajduje się w jelitach w danym momencie. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, taka sytuacja doskonale chroni organizm przed szkodliwymi dla niego patogenami.
Wszystkie synbiotyki podzielić można na:
– synbiotyki naturalne (przede wszystkim jogurt naturalny, z dodatkiem np. świeżego pomidora czy cykorii),
– synbiotyki apteczne ( np. Sanprobi).
Warto jednak pamiętać, że w przypadku poważniejszej choroby ilość bakterii probiotycznych w spożywanych posiłkach jest zdecydowanie zbyt mała. Dlatego w takich sytuacjach warto wspomagać swój organizm zarówno tymi naturalnymi, jak i aptecznymi synbiotykami, które pomogą powrócić organizmowi do pełni sił. Dodatkowo niezwykle szybko pozwolą odbudować zniszczoną w czasie choroby florę bakteryjną, która jest tak niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka